top of page

Для турботливих батьків

«Природа так про все подбала, що всюди ти знаходиш, чому вчитися».
                                                                          Леонардо Да Вінчі

Для турботливих батьків

  Приступаючи до розв'язання проблеми опанування дітьми на­уки життя, я тривалий час міркувала над тим, що я можу запропо­нувати, сказати батькам, молодим і немолодим людям, які вже до мене 3 роки виховували своїх малят.

Немає нічого легшого, ніж давати поради, теоретично просто й легко робити все, але коли доходить до практики, часто можна розгубитися. Особливо це відчутно в цапі час, з яким так важко кро­кувати в ногу.

Однак з чогось треба було починати. На батьківських зборах за­пропонувала батькам виконати два завдання:

  1. Складіть список проблем, пов'язаних з Вашими дітьми з точки зору морально-етичного виховання.

  2. Згадайте і запишіть ті засоби, до яких Ви зверталися, щоб розв'язати ці проблеми.

Проаналізувавши батьківські відповіді, зрозуміла, що «педагогічний багаж» батьків далекий від бажаного. Порадувало те, що у відповідях було відчутно результати роботи клубу молодої матері «Намистинка», який в ДНЗ працює вже кілька років.

Розмірковуючи над отриманими результатами, намагалася ви­окремити проблеми спільні, типові для багатьох сімей, скомпону­вати (залежно від порушених проблем) групи для індивідуальної роботи з батьками.

Насамперед поставила за мету допомогти усвідомити батькам, що якщо дитина в 3-річному віці має певні проблеми в плані моралі та етики, то у цьому винні ми, дорослі.

Обговорюючи з батьками проблеми родинного виховання, осо­бливу увагу звертаю на традиції української народної педагогіки, в якій завжди панував культ сім'ї, культ Матері, що засвідчував духовний зв'язок поколінь, передачу та успадкування моральної культури. Моральна краса людини або, навпаки, аморальність починається з родини.

Серед найбільш ефективних методів та прийомів особливим успіхом серед батьків користується письмовий журнал «Школа шляхетності».

ШКОЛА ШЛЯХЕТНОСТІ

ШЛЯХЕТНІСТЬ — де висока внутрішня культура людини, що немовби відбивається в її приємній для сторонніх особистій поведінці.

Любі наші матусі і татусі!

Запрошуємо Вас до участі у Школі шляхетності.

Прочитайте самі та розкажіть дітям.

Спробуйте повправляти дітей у шляхетних вчинках.

БУДЬМО ШЛЯХЕТНИМИ!

Чи замислювались ви над тим, що, виховую­чи й розвиваючи в дітях почуття гідних людських якостей, бажано спочатку поставити себе па місце дітей у різноманітних життєвих ситуаціях?

Чи замислювались ви, батьки, наскільки важливі для дитини наші вибачення?

Чи траплялось так, що ви були винні перед дитиною й не виба­чились? Чому?

Що ви відчуваєте, коли просите у дитини пробачення?

Як ви гадаєте, попросити у дитини пробачення — це обов'язок
чи порив серця і душі?                        

Ми, дорослі, відповідальні за всі уроки життя, які отримують діти! Тож давайте з гідністю визнавати свої помилки й просити ви­бачення у дітей!

ШКОЛА ШЛЯХЕТНОСТІ

В. О. СУХОМЛИНСЬКИЙ

Із книги «Як виховати справжню людину»

Десять «Не можна»

Не можна байдикувати, коли всі працюють; ганебно ледарюва­ти, веселитися, коли — ти добре знаєш про це — дорослі не можуть дозволити собі відпочивати.

Не можна сміятися над старістю й старими людьми —-1- це найбільше святотатство; про старість треба говорити тільки с пова­гою; у світі є три речі, які за жодних умов не можуть бути осміяні, — патріотизм, справжня любов до жінки і старість.

Не можна сперечатися з поважними й дорослими людьми, особ­ливо з людьми похилого віку; не гідно людської мудрості й розсудли­вості сумніватися в щирості їхніх порад; якщо хочеш висловити якісь сумніви, притримай їх у голові, поміркуй, розсуди, а потім спи­тай у старшої людини ще раз — спитай так, щоб не образити.

Не можна виражати незадоволення тим, що в тебе немає тієї чи іншої речі... в однолітка твого є, а про тебе батьки не попіклувалися; від своїх батьків ти не маєш права нічого вимагати.

По можна допускати, щоб мати давала тобі те, що вона не дає собі, - кращий шматочок на столі, кращу цукерку, кращу сукню... Вмій відмовитися від подарунка, якщо ти знаєш, що в речі, яку тобі дарують, мати відмовляє собі...

Не можна робити те, що засуджують старші люди, — ні на очах у них, ні деінде; кожний свій вчинок розглядай з точки зору старших людей: що подумають вони; особливо негарно виглядає настирливість, прагнення без потреби нагадувати про себе... Мати і батько ніколи не забувають про тебе...; пам'ятай, що у матері і батька є свій духовний світ, вони іноді хочуть залишитися наодинці із собою.

Не можна залишати старшу рідну людину на самоті, особли­во матір, якщо в неї нема нікого, крім тебе; у радісні дні, свята ніколи не залишай її саму... Залишати самотнім дідуся, старого батька, навіть якщо і ти вже станеш старим, — це жорстоко, не по-людськи;..

Не можна збиратися в дорогу, не питаючи дозволу й поради у старших людей, особливо у дідуся; не попрощавшись з ними, не дочекавшись від них побажання щасливої дороги й не побажавши їм щасливо залишатися.

Не можна сідати обідати, не запросивши старшу людину...; за столом йде духовне спілкування людей; якщо ти зумів вмовити ста­ру людину поїсти з тобою, ти її дужо потішив.

Не можна сидіти, коли стоїть дорослий, особливо людина по­хилого віку, особливо жінка; не чокай, доки з тобою привітається старша людина, ти маєш першим привітати її, зустрічаючись, а прощаючись, побажати доброго здоров'я.

У цих правилах етикету — повага до людської гідності...

АБЕТКА "Жити серед людей"​

Формування краси людських стосунків.

А — авторитет,

Б — бережливість

В — ввічливість, взаємодопомога, вірність

Г — гордість

Д — доброта, дбайливість

Є — єдність                  '

Ж — жертовність

3    — завзятість
І — інтелектуальність
К — краса душі
Л — любов, людяність

М — милосердя, мудрість

Н — ніжність

О — обережність

П — правдивість, повага

Р — рішучість

С — скромність, співчуття

Т — толерантність

У — уважність, уміння пробачати

Ф — фантазія

X — хоробрість

Ч     — чуйність

Ц — цнотливість

Ш — шанобливість, шляхетність

Щ — щирість, щедрість

Ю — юридичне обґрунтування вимог   .

Я — ясність думок

bottom of page